(julk. Karjalan Heilissä 10.5.; loppuun lisätty mielenosoitusretkeä koskevaa tietoa)
Jussi Niinistön (PS) johtaman puolustusministeriön porukalla näkyy olevan kevättä rinnassa. Samaan aikaan kun linnut pesivät, maavoimat möyryävät ja paukuttelevat panssariajoneuvoilla Niinisalossa Nato-joukkojen (Norja ja USA) kanssa. Suomenkin PUOLUSTUSvoimat harjoittelee hyökkäämistä – minnekähän? Minulta ainakaan ei ole saatu lupaa hyökkäykseen.
Jututtipa ketä vaan, ihmiset ovat huolissaan sotaisuuden ja vastakkainasettelun jatkuvasta kiihtymisestä. Moni kaipaa kiistoja sovitellutta Suomea, rauhanturvaamisen ja ETYK-järjestelyn suurvaltaa. Sellaiselle olisi nykymaailmassa kipeästi tarvetta, mutta Sipilän hallituksen touhu on tasan päinvastaista.
Kun etelän pesimiskausi on hoidettu, siirrytään 22.5. isolla porukalla (tuhat sotilasta, sata konetta 12 maasta) rymyämään Suomen, Ruotsin ja Norjan Lappiin. Kahden viikon Nato-johtoinen ilma- ja maasotaharjoitus ACE17 harjoittaa Nato-yhteistyötä matalalennossa, ilmatankkauksessa ja ilmatorjunnassa. Ja parhaaseen porojen vasomisaikaan, jolloin niin vaatimet kuin vasat ovat arkoja häiriöille. Ylä-Karjalan asukkaat tietävät, miten pelottava Hornetin matalalento on luonnossa.
Taas lähtee myös vaarallista viestiä itänaapurille Suomen sotilaallisesta asemasta Yhdysvaltojen liittolaisena. Eduskunnalta kysymättä solmittu Naton isäntämaasopimus poikii tätä yhä lisää, ja me veronmaksajat kustannamme. Samaan aikaan opiskelijoilta, työttömiltä, eläkeläisiltä ja lapsiperheiltä ”on pakko leikata”. Asebisnes korjaa potin.
Yksi tärkeä motiivi harjoituksen järjestämiseen lienee huippukalliiden F35-hävittäjien markkinointi myös Suomeen.
Paliskuntien väki, luonnonsuojelijat ja rauhanpuolustajat järjestävät 22.5. protestin Rovaniemellä, ja mukaan mennään myös Itä-Suomesta. Lähtö Joensuusta 21.5. klo 9.00, hinta 20 e. Tämäkös herätti Ylen ja sen vinkkarien kiinnostusta – no saipahan mielenosoitus saman tien julkisuutta. Kiitos heille!
Ylelle voisi vihjaista, että viime vuonnakin oli kolme sotaharjoitusten vastaista mielenilmausta, joten ei se nyt ylen harvinaista ole. Ja kohdistuu vieraan vallan joukkojen harjoitteluun Suomen maaperällä. Venäjä ei suosi rauhantoimintaa omassa maassaan, eikä Rauhanpuolustajat liioin ota ulkomailta rahaa. Teemu Matinpuro oikaisikin Ylen alkuperäisiä väitteitä vastauksissaan täällä.
Tarkempaa tietoa matkasta Joensuun rauhanryhmän sivuilta: mennään yhdessä keväiseen Lappiin mieltä osoittamaan. Ilmoittaudu Itä-Suomen kuljetukseen viimeistään 15.5. spostiin ari piste sulopuisto (at) gmail piste com, tai tule kimppakyydillä Rovaniemen lentoaseman tienoolle 22.5. klo 9.
0 Kommentit to “Kevättä rinnassa muttei järkeä päässä”