Yhä jaksaa media lypsää etusivun uutisia Espoon traagisesta murhasarjasta, vaikka asiassa ei ole sitten 31.12. klo 18 ollut uutisia. Aihe ”myy”, ja niinpä etusivun uutisia ovat ”kiusannut vuosikausia”, ”naisystävä surmattu ennen muita” yms.
Voi vain kuvitella, miltä tämä vatkutus tuntuu surmattujen ja murhaajan omaisista, mm. lapsista. Lehdet, radio ja tv on kierrettävä kaukaa tämän iltis-uutisoinnin takia, vaikka omaiset ehkä jopa kaipaisivat muutakin ajattelemista.
Ruovedellä dementoitunut mummo paleltui karattuaan ulos. Useammalla paikkakunnalla ovat ”aitosuomalaiset” heilutelleet puukkoja, nyrkkejä ja pyssyjä. Ilotulitteet ovat tuhonneet silmiä. Tadzhikistanissa maanjäristys vei tuhansilta kodin, Pakistanissa soditaan koko ajan, samoin Irakissa ja Afganistanissa. Nämä eivät ole etusivun uutisia, Vanhasen pohdinnat murhaajan oleskeluluvasta ovat?( Ylen uutisia)
Media on nykyisin todella ylevä, humaani, harkitsevasti toimiva bisnes. Ajattelee vain rahaa.
0 Kommentit to “Yhä ykkösuutinen”